Azərbaycan və Özbəkistan aviasiya sahəsində əlaqələri möhkəmləndirir - FOTO
Azərbaycan və Özbəkistan aviasiya sahəsində əlaqələri möhkəmləndirir - FOTOAzərbaycan və Özbəkistan aviasiya sahəsində əlaqələri möhkəmləndirir - FOTO
"Uzaeronaviqasiya" mərkəzinin Dövlət Unitar Müəssisəsinin direktoru Doniyer Cumayevin başçılıq etdiyi rəsmi nümayəndə heyəti "Azəraeronaviqasiya" Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) ilə tanış olub.
Bu barədə "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Səfərin məqsədi Azərbaycan ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında mülki aviasiya sahəsində əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, həmçinin bu sahənin inkişafı üçün təcrübə mübadiləsi və sıx əməkdaşlığın qurulmasıdır.
Aeronaviqasiya sistemlərinin uyğunlaşdırılması və təkmilləşdirilməsi sahəsində dövlətlərimiz arasında əlaqələrin gücləndirilməsi Orta Dəhliz üzrə uçuşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, habelə Asiyadan Avropaya yük və sərnişin daşımalarının artırılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Həmçinin hava yolları şəbəkəsinin təkmilləşdirilməsi perspektivləri, ölkələr arasında gələcək əməkdaşlığın inkişafı və AZANS-dan məsləhət dəstəyinin göstərilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Qonaqlar uçuş təhlükəsizliyini təmin etmək üçün quraşdırılmış müxtəlif sistemlərlə tanış olublar. Onların arasında uçuşlara nəzarət etməyə kömək edən peykdən asılı avtomatik müşahidə sistemi də var idi. Həmçinin aeronaviqasiya məlumatlarının idarə edilməsi üçün avtomatlaşdırılmış sistem, vahid HHİ sisteminin əsas mərkəzi və inteqrasiya olunmuş simulyatorun texniki avadanlığı təqdim olunub.
Səfər çərçivəsində "Uzaeronaviqasiya" mərkəzinin Dövlət Unitar Müəssisəsinin HHİ mütəxəssislərinin hazırlanması məsələlərini müzakirə etmək üçün Milli Aviasiya Akademiyasında (MAA) da olublar.
Qeyd edək ki, "Azəraeronaviqasiya" HHİ Azərbaycanın hava məkanında uçuşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə məşğuldur. AZANS hər gün 700-dən çox təyyarə uçuşuna xidmət göstərir, onlardan 500-ü ölkə üzərindən tranzit uçuşlar həyata keçirir. Azərbaycan ərazisi üzərində hər il 170 mindən çox tranzit uçuş həyata keçirilir.
1991-ci ildən "Uzaeronaviqasiya" Mərkəzinin Dövlət Unitar Müəssisəsinin HHİ hava marşrutları, yerli hava xətləri və mülki aviasiya aerodromlarında aeronaviqasiya xidmətlərinin təminatçısıdır. O, həmçinin Özbəkistan ərazisində və Özbəkistanın beynəlxalq müqavilələrinə uyğun olaraq idarəetməyə verilmiş ərazilərdə aviasiya əməliyyatlarını idarə edir.
Azərbaycan və Özbəkistan aviasiya sahəsində əlaqələri möhkəmləndirir - FOTOAzərbaycan və Özbəkistan aviasiya sahəsində əlaqələri möhkəmləndirir - FOTO / oxu.az
Tarix: 24 Aug 2023 | Baxılıb: 503
masinlar xidmetler turlar 2026 qebele turlari dubay turlari avtomobil icaresi 2 gunluk turlar arenda masinlar daxili turlar 2026 tezbazar.az ev elanlari antalya tur quba qusar laza turu 2 gece3gun