Ən çirkli şəhərlərDünyanın elə maraqlı və gözəl şəhərləri var ki, turistlər hər zaman oranı ziyarət etmək arzusunda olurlar. Lakin elə yerlər də var ki, orada olmaq və yaşamaq insan həyatı üçün təhlükəli sayılır.
Rusiyanın Dzerjinsk şəhəri. 1930-1998-ci illərdə bu şəhərdə 200 min tondan çox kimyəvi tullantı, o cümlədən ən təhlükəli maddə sayılan neyrotoksinlər basdırılıb. Şəhər suyunun çirklilik həddi məlumatlara görə, təhlükəsiz həddən 17 milyon dəfə yüksəkdir. Hazırda şəhərdə təqribən 300 nəfərdən çox insan yaşayır. Onların orta ömrü 45 il hesablanır.
Zambiyanın Kavbe şəhəri. XX əsrin əvvəllərində bu şəhərdə qurğuşun və kadmium tapılıb. Bununla əlaqədar, şəhərdə nəhəng metal zavodları tikilir. Ağır metallara görə şəhər havasının çirkliliyi normadan 4 dəfə artıqdır. Yoluxan insanlar, hansı ki, rəsmi statistikada 250 mini göstərir, qan zəhərlənməsindən əziyyət çəkirlər.
Perunun La Orya şəhəri. Burada təqribi 35 min insan yaşayır. Sakinlərin 95 faizdən çoxu qanda qurğuşunun həddən artıq olması səbəbi ilə ağır xəstəliklərə yoluxublar. Ərazidə qurğuşun və sink kimi faydalı qazıntıların istehsalı üçün Amerika zavodları var. Burada tez-tez tərkibində kimyəvi maddələr olan yağışlar yağır.
Çinin kömür istehsalı mərkəzi sayılan Linfın şəhəri. Havada kükürd dioksid və digər zəhərli hissəciklərin sayı normadan qat-qat çoxdur. Bu şəhərdə 200 mindən çox insan pnevmaniya, ağ ciyərlərin xərçəngi və bronxitdən əziyyət çəkir.
Rusiyanın Norilsk şəhəri. Şəhərdə mis, qurğuşun, nikel, selen və sink emal edən zavodlar var. Bu gün şəhərdə raspirativ xəstəliklərə yoluxmuş 134 min insan var. 2001-ci ildən şəhərə giriş xarici vətəndaşlar üçün bağlıdır.
Hindistanın Sukinda şəhəri. Burada dünyanın ən iri kimyəvi zavodları yerləşir. Bu maddələrin çox hissəsi çaya və göllərə axıdılır. 2,5 milyon əhalisi olan şəhər sakinlərinin 90 faizi xərçəng xəstəliyindən əziyyət çəkir.