Yaponiyada uçan avtomobillər kütləvi daşımalarda tətbiq olunacaq
Yaponiyada uçan avtomobillər kütləvi daşımalarda tətbiq olunacaqYaponiyanın ən böyük aviadaşıyıcısı olan "Japan Airines" (JAL) 2025-ci maliyyə ilində uçan avtomobillər işlətməyə başlamağı nəzərdə tutur.
Şirkət hava limanları ilə turizm bölgələri arasında taksi sərnişindaşıma xidmətini tətbiq etmək niyyətindədir. Bunun üçün 2020-ci ilin sərmayəsi olan Almaniyanın "Volocopter" startapı çərçivəsində istehsal olunan, 110 km/saatadək sürətlə 35 km-dək məsafə qət edə bilən "eVTOL" adlı iki yerlik dron tipli, yaxud elektrik uçan vasitələrdən istifadə etmək nəzərdə tutulur.
İlk mərhələdə sınaq olaraq 20 km-dək, daha sonra isə 50-150 km şəhərlərarası uçuşlar təşkil ediləcək.
Bununla yanaşı, JAL başqa nəqliyyat şirkətləri üçün sözügedən sahədə təlim və təhlükəsizlik xidməti də göstərmək niyyətindədir.
Qeyd edək ki, Yaponiyanın ikinci ən böyük aviadaşıyıcısı olan "All Nippon Airways" də eyni müddət ərzində hava taksisi xidmətlərini tətbiq etməyə hazırlaşır.
Tarix: 13 Jul 2021 | Baxılıb: 920
masinlar xidmetler antalya turlari sheki turlari qebele turlari aviabiletler istanbul turu montenegro turlari 2026 qrup turu tezbazar.az ev elanlari qara deniz qrup turlar