Azərbaycana turist axınında 4 dəfədən çox azalma
Azərbaycana turist axınında 4 dəfədən çox azalmaBu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycana 128 ölkədən 117,2 min nəfər və yaxud ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4,4 dəfə az əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib. Baş tutmuş səfərlər əsas etibarilə qeyri-turizm məqsədilə həyata keçirilib.
Ölkəmizə gələnlərin 33 %-i Rusiya, 27,9 %-i Türkiyə, 16,2 %-i İran, 10,6 %-i Gürcüstan, 2,4 %-i Ukrayna, 1,1 %-i Böyük Britaniya, 1,0 %-i Belarus, hər birindən 0,7 % olmaqla Qazaxıstan və Özbəkistan, 0,6 %-i Türkmənistan, hər birindən 0,5 % olmaqla İtaliya və Almaniya, 4,8 %-i digər ölkələrin vətəndaşları olub. Gələnlərin 93,4 %-ni kişilər, 6,6 %-ni qadınlar təşkil edib.
Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə cari ilin yanvar-mart aylarında Gürcüstandan gələnlərin sayı 11,9 dəfə, Türkmənistandan - 8,9 dəfə, Qazaxıstandan - 7,7 dəfə, Özbəkistandan - 5,2 dəfə, Rusiya Federasiyasından - 4,1 dəfə, Ukraynadan - 3,7 dəfə, Böyük Britaniyadan - 3,6 dəfə, Belarusdan - 2,1 dəfə, Türkiyədən - 1,9 dəfə, İrandan - 1,6 dəfə azalıb.