Azərbaycanın İsmayıllı rayonu ərazisində yerləşən yüksək dağ gölü - Qaranohur - FOTOREPORTAJ
Azərbaycanın İsmayıllı rayonu ərazisində yerləşən yüksək dağ gölü - Qaranohur - FOTOREPORTAJAzərbaycanın İsmayıllı rayonu ərazisində yerləşən yüksək dağ gölü - Qaranohur - FOTOREPORTAJ
Qaranohur gölü İsmayıllı şəhərindən 8 km şimal-şərqdə yerləşir. Dəniz səviyyəsindən 1520 m yüksəklikdə yerləşən göl, Böyük Qafqaz dağlarından axan Qaranohur çayının hövzəsinə daxildir.
Azərbaycan dilində işlənən qara — "rəng" və nohur — "göl", "su tutarı", "bataqlıq" sözlərinin birləşməsindən meydana gəlib. Gölün yüksək minerallaşmasına görə onun suyundan kənd təsərrüfatında istifadə etmək mümkün olmadığından ətraf ərazidə yaşayan insanlar ona "Qara" adını veriblər.
1966-cı ildə Lahıca İsmayıllıdan asfalt yol çəkilənə qədər Qaranohur gölü əsas dayanacaq rolu oynayırdı.
PhotoStock.az-ın sözügedən yerdən hazırladığı fotoreportajı təqdim edirik:
Azərbaycanın İsmayıllı rayonu ərazisində yerləşən yüksək dağ gölü - Qaranohur - FOTOREPORTAJAzərbaycanın İsmayıllı rayonu ərazisində yerləşən yüksək dağ gölü - Qaranohur - FOTOREPORTAJAzərbaycanın İsmayıllı rayonu ərazisində yerləşən yüksək dağ gölü - Qaranohur - FOTOREPORTAJDaha çox şəkil burada: Photostock.az