Dünyanın həyat keyfiyyətinə görə ən qabaqcıl şəhərləri
Dünyanın həyat keyfiyyətinə görə ən qabaqcıl şəhərləriDünya şəhərlərinin həyat keyfiyyətinə görə reytinqinə Yeni Zelandiyanın Okland şəhəri başçılıq edir. Bu barədə "The Economist"in nəzdində fəaliyyət göstərən "Economist İntelligence Unit" (EİU) analitik mərkəzinin hazırladığı "Global Liveability İndex 2021" (Qlobal həyat qabiliyəti indeksi) hesabatında bildirilir.
Ümumilikdə 140 şəhəri əhatə edən reytinq ilk dəfə pandemiyanın fəsadlarını nəzərə almaqla həyat tərzini ehtiva edən 22 fevral - 21 mart müddətində 30-dan artıq göstəricisi əsasında hesablanan xalla tərtib olunub. Həmin göstəricilər sabitlik, səhiyyə xidmətləri, mədəniyyət və ətraf mühit, təhsil və infrastruktur kimi beş bölümdə təsnif olunur.
Reytinqin ilk onluğunu təqdim edirik: Okland (96,0), Osaka (94,2), Adelaid (94,0), Vellinqton (93,7), Tokio (93,7), Pert (93,3), Sürix (92,8), Cenevrə (92,5), Melborn (92,5), Brisbeyn (92,4). Beləliklə, top-10-a daxil edilən 6 şəhər pandemiyanın az hiss edildiyi Avstraliya və Yeni Zelandiyada yerləşir.