Hər kəsi heyrətləndirən Zhangjiajie mənzərəsi
Hər kəsi heyrətləndirən Zhangjiajie mənzərəsiDünyada unikal, hələ də çoxunun tanımadığı o qədər möhtəşəm məkanlar var ki.. Bu yazıda onlardan birindən bəhs edirik. Söhbət insanları heyrətləndirən Zhangjiajie mənzərəsindən gedir.
O qədər qeyri-realdır ki, kosmosda yeni bir planet arzusunda olan rejissorlara ilham verib. 2009-cu ildə ekranlaşdırılan Avatar filminin vizual effektlər qrupu Zhangjiajie Milli Parkının qeyri-adi gözəlliyinin üstündə bir planet yaratdı. Parkın əsas sütunlarından olan Cənub Göy Sütunu Avatar filmindən sonra "Avatar Hallelujah Dağı" adlandırıldı. Bu xüsusi hekayə səma sütunlarının populyarlığını yaratsa da, əslində qədim Çin əlyazmalarında və rəsmlərində olduqca tez -tez istifadə olunurdu.
Zhangjiajie mənzərəsi zehnin sərhədlərini aşır, insan gördüyünə inana bilmir, amma bunun bir izahı var; Sütunlar kvars qumdaşı suxurlarının dağılması və yağış, külək, əriyən qar, günəş, istilik, soyuq kimi çoxsaylı hava şəraitinin təsiri nəticəsində əmələ gəlib. Üzərindəki bitkilər rütubətli iqlimin nəticəsidir.