Xınalıq dünyada "Ən yaxşı turistik kənd" adına namizəddir
Xınalıq dünyada "Ən yaxşı turistik kənd" adına namizəddirÜmumdünya Turizm Təşkilatının (United Nations World Tourism Organization - UNWTO) elan etdiyi "Ən yaxşı turistik kənd" müsabiqəsinə Azərbaycandan Xınalıq kəndinin namizədliyi irəli sürülüb. Təşkilatın bu layihəsinin əsas məqsədi kənd ərazilərində turizmin inkişafı üzrə ən yaxşı nümunələri üzə çıxarmaq, həm də uzun illər boyunca öz unikallığını, mədəni-tarixi irsini qoruyan, bununla yanaşı, həm də müasir turizmin tələblərinə cavab verən kəndləri aşkarlamaqdır.
Dünya əhəmiyyətli abidə kimi dövlət tərəfindən qorunan Xınalıq kəndinin ərazisində 2007-ci ildə "Xınalıq" Dövlət Tarix-Memarlıq və Etnoqrafiya Qoruğu yaradılıb. 2020-ci ildə "Xınalıq, orta əsr dağ kəndi" adı ilə YUNESKO-nun Ümumdünya İrsinin İlkin Siyahısına daxil edilib. Hazırda YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsi üçün nominasiya faylının yazılması prosesi davam etdirilir.
Xınalıq kəndinin mədəni irs elementlərindən biri də özünəməxsus memarlıq üslubudur.
Qeyd edək ki, UNWTO-nun keçirdiyi müsabiqənin nəticələri bu ilin sonunadək Mərakeşdə keçiriləcək 24-cü illik sessiyada elan olunacaq. UNWTO-nun "Ən yaxşı turistik kənd" nişanını qazanan kəndlər modernləşmə proqramında daxil ediləcək.