Azərbaycan mehmanxanalarında gecələmələrin sayı 37% azalıb
Azərbaycan mehmanxanalarında gecələmələrin sayı 37% azalıbBu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycan mehmanxanalarında gecələmələrin sayı ötən ilin eyni dövri ilə müqayisədə 36,9 % azalaraq 299,5 min olub. Gecələmələrin 48,5 %-i Bakıda, 11,2 %-i Qusarda, 10,6 %-i Qəbələdə, 5,4 %-i Qubada, hər birində 4,7 % olmaqla Lənkəran və Şabranda, 3,2 %-i Naftalanda, 2,2 %-i Mingəçevirdə, 2,1 %-i Şamaxıda, 0,7 %-i Gəncədə, hər birində 0,6 % olmaqla Masallı və Zaqatalada, 0,5 %-i Qaxda, 5 %-i digər şəhər və rayonlardakı mehmanxanalarda qeydə alınıb.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən mehmanxanalarda keçirilmiş gecələmələrin sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,9 dəfə azalaraq 53,3 min olub ki, bu da ümumi gecələmələrin 17,8 %-ni təşkil edir. Gecələmələrin 13,3 %-i Türkiyə, 13,2 %-i Böyük Britaniya, 11,4 %-i Rusiya, 5,6 %-i Almaniya, 4,6 %-i İtaliya, 3,2 %-i ABŞ, 2 %-i Ukrayna, 2 %-i Niderland, 1,9 %-i Belarus, 1,9 %-i İsrail, 1,4 %-i Norveç, 1,2 %-i Qazaxıstan, 1%-i Hindistan, 1%-i Polşa, 36,3 %-i isə digər ölkələrin vətəndaşlarının payına düşüb. 2020-ci ilin aprel ayından 2021-ci ilin mart ayına qədər əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər ölkəmizə əsasən qeyri-turizm məqsədi ilə səfər edib.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin keçirdiyi gecələmələrin 79,1 %-i Bakıda, 12,8 %-i Qusarda, 2,8 %-i Qəbələdə, 1,9 %-i Mingəçevirdə, 1,3 %-i Şabranda, 0,9 %-i Naftalanda, 0,6 %-i Qubada, 0,6 %-i isə digər şəhər və rayonlardakı mehmanxanalarda qeydə alınıb. Ölkə vətəndaşları üzrə mehmanxanalarda keçirilmiş gecələmələrin sayı 2020-ci ilin yanvar-mart ayları ilə müqayisədə 54,2 % artaraq 246,2 min olub.
Tarix: 29 Apr 2021 | Baxılıb: 554
masinlar xidmetler shamaxi turlari tur paketler turlar 2026 mektebli turlari abu dhabi turu ucuz xarici turlar abu dabi tezbazar.az ev elanlari avtobusla istanbula monako